Wydruki wielkoformatowe – jak i czym?

Rozwój technologii druku sprawia, że oferta firm drukujących dekoracyjne plakaty i obrazy jest coraz bardziej zróżnicowana – także pod względem cenowym. Pod szyldem druku cyfrowego powstają coraz nowsze technologie a odbiorcom coraz trudniej wybrać najwłaściwszą dla ich potrzeb.

Najczęściej spotykane technologie to:

  • solwentowa (także midsolwent i ekosolwent),

  • UV

  • pigmentowa

  • lateksowa

Druk solwentowy jest idealnym rozwiązaniem w przypadku zewnętrznych ekspozycji – jest odporny na promieniowanie UV oraz wodę. Niestety wadą tego rozwiązania jest uciążliwość dla środowiska z powodu korzystania z toksycznych rozpuszczalników (cykloheksanol). W technologii midsolwentowej i ekosolwentowej zauważalna jest tendencja do zmniejszania ich ilości.

Druk UV, popularny ze względu na cenę i trwałość koloru niestety również oparty jest na szkodliwych rozpuszczalnikach, dlatego należy unikać eksponowania takich wydruków w pomieszczeniach zamkniętych.

Druk pigmentowy wykorzystuje technologie, w której nośnikiem koloru jest woda. Dzięki temu nie jest szkodliwy w ekspozycjach wewnętrznych. Pozwala również uzyskać najwyższy poziom odwzorowania. Tego typu wydruki nie pozwalają na wykorzystywanie ich w ekspozycji zewnętrznej z uwagi na ograniczoną odporność na promieniowanie UV i wodę.

Druk lateksowy jest wolny od szkodliwych technologii, bo podobnie jak w przypadku druku pigmentowego nośnikiem barwnika jest woda. Ta technologia pozwala na uzyskanie bardzo wysokiej jakości druku.

Pomimo poszerzającego się nieustannie wachlarza technologii, nadal najczęściej podstawowym kryterium pozostaje cena. Miejmy nadzieję, że wzrastająca świadomość konsumentów pozwoli na właściwy dobór metody druku do ich potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>