Obrazy drukowane na płótnie czyli na czym?

Wielu klientów decydując się na zakup obrazu na płótnie zadaje mi pytanie: „No ale jak właściwie wygląda to płótno?”

Płótno do zadruku techniką cyfrową w swej strukturze jest podobne do tradycyjnego płótna malarskiego. Stanowi splot krzyżujących się włókien, pokrytych warstwą nośną obrazu (tzw. grunt) umożliwiającą zadruk. Ze względu na pochodzenie włókien wyróżniamy 3 główne typy płótna:

  • poliestrowe (często używane do druku fototapet)

  • poliestowo-bawełniane (płótno niższej klasy używane do fotoobrazów)

  • bawełniane (idealne do druku obrazów)

Płótno może różnić się grubością i widocznością splotu (z uwagi na różnice w stosowanych gruntach) oraz gramaturą (najlepsze do druku są płótna o wadze min. 340g/m2). W przypadku mniejszej gramatury płótno może się wyciągać lub pękać podczas naciągania na blejtramę. Zróżnicowana jest również kolorystyka płótna z uwagi na różne stopnie wybielenia – od śnieżnej bieli po kremowy.

obrazy_statek

Kolejnym często zadawanym pytaniem jest: „Czy wydrukowane zdjęcie wygląda jak prawdziwy obraz?”. Odpowiedź brzmi – nie. Wydruki na płótnie to kompromis pomiędzy plakatami i drukami na papierze fotograficznym a obrazami malowanymi. Podłoże ma cechy obrazu, ale zadruk nie pozwala na uzyskanie wypukłości, spękań, charakterystycznej tekstury dostępnej jedynie dla malarstwa. Atutem obrazów drukowanych jest natomiast szeroka paleta barwna, odwzorowanie szczegółów oraz powtarzalność kolejnych egzemplarzy. Druk na płótnie umożliwia również artystyczną obróbkę poprzez domalowywanie kolejnych elementów tradycyjnymi technikami. Wydruk na płótnie może być więc gotowym produktem lub jedynie punktem wyjścia dla artystycznych eksperymentów.

obrazy_cztery_pory

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>